Menu Zamknij

Odzyskiwanie danych z chmury

Odzyskiwanie danych z chmury

Raport DIGITAL 2021 opublikowany na początku tego roku przez serwis wearesocial.com pokazał bezprecedensowy wzrost liczby użytkowników cyfrowego świata.

Nie da się ukryć, że do takiego stanu rzeczy przyczyniła się w pewnym stopniu również pandemia. Korzystamy z telefonów, komputerów, laptopów, tabletów -nasze urządzenia przetwarzają ogromne ilości danych, stanowią pojemną bazę danych. Zakłada się, że każdego dnia na Ziemi powstaje 2,5 miliona gigabajtów danych. Pojawia się problem z tym, gdzie te dane zapisywać bowiem tempo produkcji nośników pamięci jest mniejsze od tempa produkcji nowych danych. Gromadzenie tych danych tylko na jednym nośniku to już niewybaczalny błąd, ale zdarza się, o czym przekonujemy się każdego dnia.

Pomimo to, jednak w świadomości użytkowników coraz bardziej powszechne staje się zarządzanie ryzykiem utraty danych, ochrony danych czy temat odzyskiwania danych. Odzyskiwanie usuniętych danych to działanie, o istnieniu którego należy mieć świadomość. Firmy takie jak DATA Lab często ratują ważne dane osób prywatnych czy ratując dane ratują reputację firm.

Kopie zapasowe

Trzeba pamiętać, że każdy nośnik danych narażony jest na uszkodzenie, nawet najlepszy i najdroższy, co zatem powinniśmy zrobić, aby zabezpieczyć się przed ich utratą. Odpowiedz jest jedna – kopia zapasowa inaczej backup.

Kopie zapasowe należy wykonywać cyklicznie na dodatkowych nośnikach, aby dane były przechowywane jednocześnie w minimum dwóch miejscach. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko utraty danych w przyszłości. Możemy do tego wykorzystać dedykowany program albo robić to samodzielnie „ręcznie”. W metodzie „ręcznej” istotna jest samodyscyplina, aby w przypadku uszkodzenia pierwotnego nośnika np. dysku w laptopie można przywrócić dane świeże, nie sprzed roku. Każda kolejna kopia zapasowa na kolejnym dysku, karcie, pendrive zwiększa nasze bezpieczeństwo. Jedna kopia w firmie, jedna kopia w domu a jeszcze inna np. u teściowej w szafie.

Wyżej opisana metoda jest dla osób zdyscyplinowanych, które podejmują wszelkie działania, aby nie zaniedbać wykonywania backup’u i są świadome, że zaniechanie wykonywania kopii zapasowej w przypadku awarii będzie skutkowało koniecznością powierzenia zadania odzyskiwania danych profesjonalnej firmie.  Przywracanie cennych danych z kopii jest na pewno dużo mniej kosztowne.

Zabezpieczenie przed utratą danych w telefonach

Ktoś powie dobrze, można działać w ten sposób z komputerami, dyskami zewnętrznymi, ale co w przypadku telefonów jak tutaj się zabezpieczyć przed utratą danych. Rzeczywiście w przypadku smartfonów jest to dużo trudniejsze. Oczywiście można na bieżąco podłączać telefon do komputera i zgrywać np. zdjęcia i filmy, ale dużo trudniej wygląda to w przypadku kontaktów, wiadomości i notatek. Dużo skuteczniejszą i prostszą metodą jest przechowywanie danych w chmurze, czyli rodzaj usługi polegający na przechowywaniu informacji na serwerach, chmura to coś w rodzaju dysku zewnętrznego, ale wirtualnego.

W przypadku smartfonów z systemem Android najbardziej popularna jest chmura w Google, czyli na koncie google możesz utworzyć kopię zapasową, w której będą zapisane zdjęcia, filmy, kontakty, wiadomości, notatki oraz wiele innych, ale nie tylko bo również ustawienia zapisane w telefonie. Można zastosować konfiguracje telefonu w celu automatycznego backupu albo ręcznie tworzyć kopie.

W każdej z tych metod istotne jest czytanie wszystkich komend i informacji ze zrozumieniem, aby nie popełnić błędu. Przed wykonaniem kopii można skorzystać ze strony support google, w celu zapoznania się z instrukcją. W przypadku telefonów na systemie iOS zasada jest podobna, tylko w przypadku kopii zapasowej korzysta się z chmury od firmy Apple – iCLOUD.

Jak odzyskać dane z chmury w przypadku telefonu ?

Po jej utworzeniu powinniśmy mieć też świadomość jak odzyskać dane z kopii zapasowej w chmurze czyli np. pobrania danych na nowy telefon bo poprzedni się uszkodził albo został zagubiony, skradziony. Jest to proste wystarczy w nowym telefonie podać poprawne konto (w przypadku Androida) Google w trakcie konfigurowania telefonu i wtedy dane zostaną zapisane na nowym urządzeniu. W tym wypadku również warto najpierw przeczytać instrukcje postepowania. Nieważne z jakiej metody użytkownik skorzysta ważne, żeby była skuteczna i temat odzyskiwania po awarii danych był mało stresujący.

W przypadku braku kopii zapasowej możliwe jest odzyskiwanie danych z telefonu przez firmy, których domeną jest profesjonalne odzyskiwanie danych.

Jak przywrócić dane z chmury w przypadku wirtualnego dysku ?

Jak przechowywać dane w chmurze możesz przeczytać w innym naszym artykule tutaj. Ogólnie trzeba mieć świadomość, że dane zapisywane w chmurze przechowywane są na serwerach, czyli dyskach twardych w często bliżej nie określonym miejscu. Pomieszczenia/serwerownie są zazwyczaj własnością lub są zarządzane przez firmę hostingową.

Firma, która udostępnia miejsce do backupu może być zarejestrowana w Europie a serwery mogą być np. w Chinach, więc nie jesteśmy świadomi, gdzie tak naprawdę przechowywane są nasze dane.

Pamiętajmy, że dostawcy chmury są odpowiedzialni za utrzymanie i chronienie danych dostępnych na oferowanych przez nich serwerach.

Istotne jest, aby powierzać swoje dane renomowanej firmie, która stosuje metodę kopiowania danych w kliku miejscach.

  • W przypadku przechowywania danych w jednej lokalizacji – odzyskiwanie po awarii możliwe jest przez profesjonalne firmy, których domeną jest przywracanie danych. Jeśli jednak nastąpi np. atak hakerski, klęska żywiołowa (pożar, powódź) nasze dane mogą zostać bezpowrotnie utracone.
  • W przypadku przechowywania danych w kilku miejscach – awaria w jednym miejscu umożliwia „sięgnięcie” do danych umiejscowionych na serwerach w innej lokalizacji.

Aby więc zwiększyć stopień zabezpieczenia danych, można powielać je umieszczając  w różnych chmurach oferowanych przez niezależnych dostawców usługi .

Źródła:

wearesocial.com, spidersweb.pl

Odzyskiwanie danych z chmury DATA Lab