Menu Zamknij

Odzyskiwanie danych z chmury

Odzyskiwanie danych z chmury

Raport DIGITAL 2021 opublikowany na początku tego roku przez serwis wearesocial.com pokazał bezprecedensowy wzrost liczby użytkowników cyfrowego świata.

Nie da się ukryć, że do takiego stanu rzeczy przyczyniła się w pewnym stopniu również pandemia. Korzystamy z telefonów, komputerów, laptopów, tabletów.

Nasze urządzenia przetwarzają ogromne ilości danych. Zakłada się, że każdego dnia na Ziemi powstaje 2,5 miliona gigabajtów danych. Pojawia się problem z tym, gdzie te dane zapisywać bowiem tempo produkcji nośników pamięci jest mniejsze od tempa produkcji nowych danych.

Gromadzenie tych danych tylko na jednym nośniku to już niewybaczalny błąd, ale zdarza się, o czym przekonujemy się każdego dnia.

Kopie zapasowe

Trzeba pamiętać, że każdy nośnik danych narażony jest na uszkodzenie, nawet najlepszy i najdroższy, co zatem powinniśmy zrobić, aby zabezpieczyć się przed ich utratą. Odpowiedz jest jedna – kopia zapasowa inaczej backup.

Kopie zapasowe należy wykonywać cyklicznie na dodatkowych nośnikach, aby dane był przechowywane jednocześnie w minimum dwóch miejscach.

Możemy do tego wykorzystać dedykowany program albo robić to samodzielnie „ręcznie”.

W metodzie „ręcznej” istotna jest samodyscyplina, aby w przypadku uszkodzenia pierwotnego nośnika np. dysku w laptopie można przywrócić dane świeże, nie sprzed roku.

Każda kolejna kopia zapasowa na kolejnym dysku, karcie, pendrive zwiększa nasze bezpieczeństwo. Jedna kopia w firmie, jedna kopia w domu a jeszcze inna np. u teściowej w szafie.

Wyżej opisana metoda jest dla osób zdyscyplinowanych, które podejmują wszelkie działania, aby nie zaniedbać wykonywania backup’u i są świadome, że zaniechanie wykonywania kopii zapasowej w przypadku awarii będzie skutkowało koniecznością powierzenia zadania odzyskiwania danych profesjonalnej firmie.  Przywracanie danych z kopii jest na pewno dużo mniej kosztowne.

Zabezpieczenie przed utratą danych w telefonach

Ktoś powie dobrze, można działać w ten sposób z komputerami, dyskami zewnętrznymi, ale co w przypadku telefonów jak tutaj się zabezpieczyć przed utratą danych. Rzeczywiście w przypadku smartfonów jest to dużo trudniejsze. Oczywiście można na bieżąco podłączać telefon do komputera i zgrywać np. zdjęcia i filmy, ale dużo trudniej wygląda to w przypadku kontaktów, wiadomości i notatek. Dużo skuteczniejszą i prostszą metodą jest przechowywanie danych w chmurze, czyli rodzaj usługi polegający na przechowywaniu informacji na serwerach, chmura to coś w rodzaju dysku zewnętrznego, ale wirtualnego.

W przypadku smartfonów z systemem Android najbardziej popularna jest chmura w Google, czyli na koncie google możesz utworzyć kopię zapasową, w której będą zapisane zdjęcia, filmy, kontakty, wiadomości, notatki oraz wiele innych, ale nie tylko bo również ustawienia zapisane w telefonie. Można zastosować konfiguracje telefonu w celu automatycznego backupu albo ręcznie tworzyć kopie.

W każdej z tych metod istotne jest czytanie wszystkich komend i informacji ze zrozumieniem, aby nie popełnić błędu. Przed wykonaniem kopii można skorzystać ze strony support google, w celu zapoznania się z instrukcją. W przypadku telefonów na systemie iOS zasada jest podobna, tylko w przypadku kopii zapasowej korzysta się z chmury od firmy Apple – iCLOUD.

Jak odzyskać dane z chmury w przypadku telefonu

Po jej utworzeniu powinniśmy mieć też świadomość jak odzyskać dane z kopii zapasowej w chmurze czyli np. pobrania danych na nowy telefon bo poprzedni się uszkodził albo został zagubiony, skradziony. Jest to proste wystarczy w nowym telefonie podać poprawne konto (w przypadku Androida) Google w trakcie konfigurowania telefonu i wtedy dane zostaną zapisane na nowym urządzeniu. W tym wypadku również warto najpierw przeczytać instrukcje postepowania. Nieważne z jakiej metody użytkownik skorzysta ważne, żeby była skuteczna i temat odzyskiwania po awarii danych był mało stresujący.

Jak przywrócić dane z chmury w przypadku wirtualnego dysku

Jak przechowywać dane w chmurze możesz przeczytać w innym naszym artykule tutaj.

Ogólnie trzeba mieć świadomość, że dane zapisywane w chmurze przechowywane są na serwerach, czyli dyskach twardych w często bliżej nie określonym miejscu.

Pomieszczenia/serwerownie są zazwyczaj własnością lub są zarządzane przez firmę hostingową.

Firma, która udostępnia miejsce do backupu może być zarejestrowana w Europie a serwery mogą być np. w Chinach, więc nie jesteśmy świadomi, gdzie tak naprawdę przechowywane są nasze dane.

Pamiętajmy, że dostawcy chmury są odpowiedzialni za utrzymanie i chronienie danych dostępnych na oferowanych przez nich serwerach.

Istotne jest, aby powierzać swoje dane renomowanej firmie, która stosuje metodę, gdzie dane są kopiowane w kliku miejscach.

  • W przypadku przechowywania danych w jednej lokalizacji – odzyskiwanie po awarii możliwe jest przez profesjonalne firmy, których domeną jest przywracanie danych. Jeśli jednak nastąpi np. atak hakerski, klęska żywiołowa (pożar, powódź) nasze dane mogą zostać bezpowrotnie utracone.
  • W przypadku przechowywania danych w kilku miejscach – awaria w jednym miejscu umożliwia „sięgnięcie” do danych umiejscowionych na serwerach w innej lokalizacji.

Aby więc zwiększyć stopień zabezpieczenia danych, można powielać je umieszczając  w różnych chmurach oferowanych przez niezależnych dostawców usługi .

Źródło: wearesocial.com, spidersweb.pl