Menu Zamknij

Odzyskiwanie danych z pendrive

Porozmawiaj
z naszym ekspertem

Poznań
602 421 073

Warszawa
602 421 074

Polska
602 421 075

Rodzaje pamięci USB

Pamięć USB jest najpopularniejszym na świecie przenośnym urządzeniem pamięci masowej.

Dyski USB oferują różne kształty od standardowych po takich w kształcie np klucza czy samochodzika , o różnych kolorach, zindywidualizowanym design'ie - zrobione z drewna czy obite skórą (każdy może wybrać coś dla siebie, często też służą jako prezent dla Klienta z logo firmy), dużej pojemności (ich pojemność zaczyna się od 4 GB do nawet 2 TB), dużej szybkości przesyłania danych, małych rozmiary urządzenia, co jest ważne w przypadku ich przenoszenia.

Poza przenoszeniem danych można z dysków USB uruchamiać aplikacje w wersjach portable, można przenieść potrzebną zawartość z jednego komputera na inny i bezpośrednio na niej pracować a po odłączeniu nie powinny pozostać na nim żadne nasze dane. Można z nich przeprowadzać instalacje i aktualizacje oprogramowania. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że wielokrotne zapisywanie na dysku USB, który wykorzystuje podobnie jak karty pamięci i dyski SSD pamięć NAND Flash jest skracanie jego żywotności.

rodzaje pamięci usb

Pendrive - budowa

Pamięć USB skonstruowana jest z następujących elementów:

  1. Interfejsu USB
  2. Kontrolera pamięci
  3. Pamięci wewnętrznej NAND Flash
jak odzyskać dane z pendrive

Wewnętrzna konstrukcja pamięci USB oraz kart pamięci jest bardzo podobna. Główna różnica to sposób komunikowania się z otoczeniem. Karty pamięci, w zależności od wielkości i formatu mają różne, fizyczne interfejsy do komunikacji.

Kilkanaście lat temu wielu producentów preferowało własne złącza. Na dzień dzisiejszy najpopularniejsze są formaty SD, mikroSD pojawiają się karty Nano SD. W pamięciach USB mamy złącze USB w formatach A, mini, mikro, C ale jest to to samo złącze. Obsługa nowego złącza USB w wersji 3.1 jest wstecznie kompatybilna z wcześniejszymi standardami, a wygląd jest tylko fizycznym zakończeniem urządzenia. Dzisiaj obsługa interfejsu USB jest zaimplementowana wraz z kontrolerem pamięci.

Układ kontrolera pamięci integruje w sobie interfejs USB, pamięć podręczną SRAM i DRAM, oscylator, obsługę sygnałów pamięci NAND Flash. Starsze modele pamięci było konstruowane na płytkach drukowanych, gdzie elementy było dolutowane i można było je obejrzeć i odczytać ich nazwy. Ostatnie lata przyniosły miniaturyzację pamięci USB i dziś niektóre z nich czasem niewiele wystają poza brzeg złącza USB. Są to pamięci skonstruowane w technologii monolity, gdzie wszystkie części są wykonane na jednym podłożu i następnie zalane masą. W układach dyskretnych, gdzie można jeszcze wyróżnić osobne elementy, można odczytać oznaczenia na kontrolerze lub pamięciach, nowe pamięci USB stanowią dla nas dosłownie “czarną skrzynkę”, która dopiero po otwarciu i podłączeniu może nam coś o sobie powiedzieć.

Przyczyny utraty danych z pendrive

Awarie występujące w pamięciach USB można podzielić na awarie fizyczne, logiczne i elektroniczne. Do awarii fizycznych najczęściej dochodzi, gdy element jest włożony do portu USB i ktoś w przypadkowy sposób wyłamuje urządzenie w porcie. Czasem są to przełamania, zgniecenia lub inne podobne zniszczenia związane z użyciem siły. W wielu przypadkach uszkodzenie można naprawić przynajmniej na tyle by można było zgrać dane z pamięci.

Problemy z utratą danych w pamięciach USB mogą być natury logicznej – przypadkowe lub zamierzone usunięcie, części lub wszystkich, danych, format pamięci przez operatora, usunięcie danych przez złośliwe oprogramowanie.

przyczyny utraty danych z pendrive

Przebieg odzyskiwania danych z pamięci USB

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego pendrive w trybie logicznym jest identyczne jak przy innych nośnikach danych. Pamięć jest przeszukiwana w celu odnalezienia ukrytego pliku MFT, w którym są zapisane informacje o strukturze katalogowej oraz o wszystkich istniejących plikach w pamięci. Jeżeli takiego pliku nie możemy odnaleźć to następuje przeszukiwanie po nagłówkach plików i w ten sposób możemy odzyskać pliki, często bez ich oryginalnych nazw, posortowane najczęściej według ich rozszerzeń.

W przypadku utraty danych podczas awarii technicznej w urządzeniach z widocznymi elementami, podłączamy się do użytej w urządzeniu pamięci NAND Flash i ją odczytujemy. Następnie po odczytaniu staramy się złożyć dane. Podobnie postępujemy w urządzeniach skonstruowanych jako monolity. I tu, podobnie jak przy monolitycznych kartach pamięci musimy dostać się do pamięci NAND zalanej w urządzeniu i ją odczytać. Problemem w tym przypadku jest ściągnięcie warstwy, która zakrywa piny techniczne poprzez które można się połączyć z zalanymi elementami. Drugim problemem, podobnie jak w przypadku kart pamięci jest odnalezienie właściwych  sygnałów. Niestety i tutaj producenci nie mają jednego standardu i dla części urządzeń nie można odnaleźć właściwych styków.

jak odzyskać dane z pendrive
jak odzyskać dane z pendrive

Po odczytaniu pamięci NAND sprawdzamy poziom błędów jakie mogły wystąpić w trakcie odczytu. Wewnętrzna konstrukcja pamięci NAND zapewnia na korekcję błędów parzystości (ECC). Jednak pamięć sama nie koryguje błędów lecz robi to za nią kontroler a w przypadku odzyskiwania musi to zrobić oprogramowanie. W wielu przypadkach, gdy korekcja ECC nie daje rady skorygować błędów pamięć jest kilkukrotnie doczytywana z różnymi ustawieniami szybkości czytania oraz poziomów ustawień napięcia zasilającego pamięć NAND. Po najlepszym z możliwych odczytaniu pamięci przeprowadzamy na niej odwrotne funkcje jakie zapisują robił kontroler. Najczęściej jest to funkcja logiczna XOR, której jednym z zadań jest takiego pomieszania danych, żeby fizycznie obok siebie nie występowały duże powierzchnie komórek o jednakowych wartościach, ponieważ w “polach” mogą występować błędy danych.

Ponieważ stopień skomplikowania przypadków technicznych jest dużo większy niż w logicznych, to uzyskanie poprawnego wyniku jest bardziej czasochłonne i dużo bardziej skomplikowane.  Czytniki pamięci NAND odczytują je zazwyczaj z prędkościami na poziomie od 3Mb/s do maksymalnie 7-8Mb/s. Jednorazowe odczytanie pamięci 64GB może zająć ok. 4 godzin, kolejne doczytywania przy wolniejszych ustawieniach czytania kolejne kilkanaście godzin, co na końcu daje kilkukrotnie dłuższy czas na odzyskanie danych niż w przypadkach logicznych. Dopiero, gdy uda się złożyć poprawnie obraz pamięci można przejść do procedury odzyskiwania logicznego.

Jak rozpocząć odzyskiwanie danych z pendrive?

Działamy w trzech trybach odzyskiwania danych dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb.

STANDARDOWY
6-10 DNI ROBOCZYCH

PRZYSPIESZONY
2-5 DNI ROBOCZYCH

EKSPRESOWY
NIEZWŁOCZNIE