Menu Zamknij

Koszty odzyskiwania danych

Koszty odzyskiwania danych

Szalejąca inflacja, rosnące ceny produktów i usług, wzrost wysokości rat kredytów. Gdzie tylko możemy wszyscy szukamy oszczędności.

Masz wpływ na koszty odzyskiwania danych i czas odzyskiwania danych

W naszych artykułach i postach niejednokrotnie zwracamy uwagę, dlaczego koszty usług odzyskiwania danych nie należą do niskich. Podkreślamy też na każdym kroku, że najtaniej wykonać back up danych, aby móc do nich sięgnąć w awaryjnej sytuacji a taką jest niewątpliwie utrata danych. Jeśli jednak nie wykonałeś back up’u jest jeszcze kilka możliwości, aby mimo wszystko starać się obniżyć koszty odzyskiwania danych. Dlaczego ważny jest czas, aby jak najszybciej działać i udać się do firmy odzyskującej dane? W momencie, gdy dane zostają utracone, nośnik, na którym się znajdowały (twardy dysk, SSD, karta pamięci, itp.), wciąż może być narażony na dodatkowe uszkodzenia. Dalsze używanie urządzenia może prowadzić do nadpisania utraconych danych lub fizycznego uszkodzenia nośnika. Przekazanie nośnika specjalistom jak najszybciej minimalizuje ryzyko dalszych uszkodzeń.

Jak obniżyć koszty odzyskiwania danych?

Przede wszystkim musisz potrafić zidentyfikować oznaki utraty danych, aby podjąć natychmiastowe kroki w celu ograniczenia zakresu uszkodzeń i uniknięcia dużych kosztów odzyskiwania danych z uszkodzonego nośnika.

Niezależnie od tego z jakiego nośnika chcesz odzyskać dane (od 24 lat podejmujemy się odzyskiwania danych z różnych nośników) czy są to odzyskiwania danych z dysku twardego, czy odzyskiwania danych z dysku SSD czy macierzy RAID, najbezpieczniejszym sposobem działania jest jak najszybsze skontaktowanie się z firmą realizującą profesjonalne odzyskiwanie danych.

Najważniejszym czynnikiem, który ma znaczący wpływ na powodzenie procesu odzyskiwania danych jest natychmiastowe wyłączenie urządzenia.

Im dłużej urządzenie działa po utracie danych, tym mniejsze są szanse na 100% udane odzyskanie danych.

A jeśli nawet istnieje szansa na częściowe odzyskanie danych wymagać ono będzie ogromnej pracochłonności po stronie zaangażowanych w proces inżynierów (często prace również w godzinach nocnych, weekendy, święta) oraz zaangażowania najnowocześniejszych urządzeń.

Musisz zatem wiedzieć, że:

  • W przypadku fizycznej awarii nośnika danych korzystanie z niego może spowodować dodatkowe uszkodzenia. Na przykład w przypadku awarii głowic – jeśli głowice zetkną się z talerzami, dane zostaną trwale usunięte z dysku twardego.
  • Jeśli dane uległy uszkodzeniu logicznemu (na przykład pliki są uszkodzone lub zostały przypadkowo usunięte przez użytkownika), obsługa urządzenia może spowodować nadpisanie części plików.
  • Gdy użytkownik zidentyfikuje oznaki utraty danych, często instaluje oprogramowanie do odzyskiwania danych lub używa programy do monitorowania dysku, aby przeanalizować problem. Może to być niebezpieczne, ponieważ oba rodzaje aplikacji wymagają intensywnej pracy — zmuszając urządzenie do działania, użytkownik nieumyślnie pogarsza sytuację.

 

 

Co należy zrobić, aby zwiększyć szanse na pomyślne odzyskanie danych:

  1. Pierwsze pytanie, które zawsze zadajemy Klientowi dotyczy objawów jakie zaobserwował wskazujące na utratę danych na danym urządzeniu. Te objawy warto zapamiętać/zapisać, gdyż mają one istotne znaczenie dla trybu odzyskiwania danych. Pamiętaj aby zapisać te informacje na Formularzu zlecenia jeśli składasz zlecenie odzyskania danych w DATA Lab . Dbamy o to, aby pozyskać od Ciebie informacje mające wpływ na wybór trybu odzyskiwania . Dyski twarde mogą wydawać nietypowe dźwięki (takie jak odgłosy klikania), podczas gdy macierze RAID mogą zgłaszać kody błędów wskazujące na problemy z kontrolerem lub awarie sprzętu. Zbierz jak najwięcej informacji.
  2. Znajdź profesjonalną firmę odzyskiwania danych, nie zlecaj odzyskiwania danych komuś kto zajmie się tym doraźnie, przy okazji. Aby przywrócić pliki z uszkodzonych nośników, inżynierowie potrzebują specjalistycznych narzędzi i dostępu do certyfikowanego czystego pomieszczenia. Bez odpowiedniej technologii próby odzyskania danych mogą spowodować uszkodzenie nośnika, więc poszukaj dostawcy z potwierdzonym doświadczeniem w tej dziedzinie. DATA Lab spełnia wszystkie te wymogi. Zlecenia, które do nas trafiają to w dużej mierze również takie, którymi już ktoś „domorosły” próbował się zająć. W efekcie zepsuł jeszcze bardziej, utrudnił nam zadanie – musimy włożyć więcej pracy w odzyskanie, zajmuje nam ono więcej czasu, angażuje więcej zasobów. Dla Ciebie oznacza to większe koszty.
  3. Zachowaj środki ostrożności. Podczas wyjmowania dysków twardych i dysków SSD z obudowy komputera postępuj zgodnie z protokołami antystatycznymi. Podczas transportu nośników zaleca się używać toreb antystatycznych do urządzeń z odsłoniętymi płytkami drukowanymi (PCB), a w przypadku klasycznych dysków HDD należy pamiętać o zabezpieczeniu go przed dodatkowymi uderzeniami, przemieszczeniami w paczce (nie wolno wysyłać dysków twardych w kopertach bąbelkowych!!!) np. za pomocą wielokrotnego zawinięcia w folii bąbelkowej. Tutaj możesz przeczytać jak właściwie zapakować nośnik danych.

Zapoznaj się z naszym Cennikiem i skontaktuj się z nami.