Menu Zamknij

Dzień Ochrony Danych Osobowych

Dzień Ochrony Danych Osobowych

 

Ryzyka utraty danych

 

Dzień 28 stycznia został ustanowiony przez Radę Europy Dniem Ochrony Danych OsobowychObchodzony jest od 2006 r w rocznicę sporządzenia Konwencji nr 108 RE o ochronie osób, w związku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych podpisanej w Strasburgu dn. 28 stycznia 1981 r.,

W innych krajach poza Europą np. w Stanach Zjednoczonych od 2008 r, obchodzony pod nazwą Dzień Ochrony Prywatności.

Celem ustanowienia dni prywatności czy dni ochrony danych jest podniesienie świadomości z jakim ryzykiem wiąże się utrata danych zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

W tym dniu odbywają się konferencje, kampanie edukacyjne, seminaria, konkursy, wystawy.

Wszystko po to, aby wzmacniać świadomość społeczeństwa, zachęcać do przestrzegania praw i przepisów prywatności i zapobiegać coraz częstszym przypadkom utraty danych.

Więcej na temat tegorocznej konferencji pod linkiem https://uodo.gov.pl/pl/484  . W tym roku tematem przewodnim będzie zapoznawanie najmłodszych z zasadami ochrony danych osobowych.

Dlaczego podejmowane są takie działania?

Coraz częściej polegamy na technologiach cyfrowych w zarządzaniu każdym aspektem naszego życia.

Rozwój cyfrowy jest tak szybki, że wymaga na bieżąco weryfikacji i przemyślenia tego, jaką wiedzę przekazujemy o sobie, kiedy i gdzie ją udostępniamy oraz z kim się nią dzielimy. My dorośli potrzebujemy edukacji i przypomnienia, a pomyślmy jak coraz bardziej na wszelkie wynikające z tego niebezpieczeństwa narażone są dzieci. Szczególnie w dobie pandemii i nauki zdalnej, kiedy przed komputerem nasze dzieci spędzają całe dnie.

Coraz częściej korzystamy np. z mediów społecznościowych, z aplikacji w telefonach ( od zamawiania posiłków po monitorowanie korków na drogach), urządzeń w ramach smart- domów (polecamy artykuł na naszej stronie), kupujemy/sprzedajemy/płacimy szybko i wydawałoby się bezpiecznie. Pamiętajmy, że nasze dane zostają wszędzie.

Pomimo wielu zabezpieczeń bardzo często mamy do czynienia z próbami wyłudzenia danych i ich kradzieżą.

Utrata danych jednak nie zawsze jest wynikiem włamania do komputera/telefonu. Często sami dostarczamy złodziejom nasze dane np. wyrzucając na śmietnik niezniszczone dokumenty czy nośniki danych. Przeczytaj poniżej o konsekwencjach i o tym co zrobić aby Twoje dane nie zostały wykorzystane.

Jakie mogą być konsekwencje utraty danych osobowych?

 • wyłudzenie kredytu/pożyczki,
 • podrobienie dowodu w celu realizacji różnych czynności prawnych,
 • dokonywanie zakupów,
 • wynajęcie mieszkania/samochodu w celu kradzieży samochodu czy kradzieży wyposażenia mieszkania,
 • prowadzenie fałszywej działalności biznesowej w imieniu okradzionego i wyłudzania np. zwrotu podatku.

Najważniejsza jest świadomość i czujność!

Przypominamy znane od lat zasady, których należy przestrzegać, aby nie stracić danych:

 1. Nie pożyczaj nikomu dokumentu ani nie podawaj danych obcej osobie.
 2. Nie zostawiaj dowodu osobistego bez kontroli.
 3. Kopie dokumentu tożsamości przekazuj wyłącznie zaufanym instytucjom i tylko w uzasadnionych przypadkach.
 4. Jeśli zgubiłeś dowód osobisty albo kartę do bankomatu, natychmiast powiadom policję albo bank.
 5. Niszcz papierowe kopie faktur, dokumentacji finansowej, dokumentów podatkowych, dokumentów prawnych, etykiet czasopism, kopert, kwitów zakupu — każdego papieru, który zawiera jakiekolwiek informacje o Tobie.

Zasady związane z bezpieczeństwem na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych:

 1. Upewnij się, że na komputerze i urządzeniach mobilnych działają najnowsze wersje systemów operacyjnych i oprogramowania. Korzystaj z programów antywirusowych i blokujących złośliwe oprogramowanie.
 2. Regularnie sprawdzaj i aktualizuj ustawienia prywatności przeglądarki internetowej, usuwaj wszelkie pliki cookie i czyść pamięć podręczną.
 3. Nie zostawiaj swoich danych osobowych na cudzym komputerze.
 4. Nie otwieraj nieznanych plików wysłanych na twoją pocztę i nie reaguj na nieznane wiadomości. Jeśli dostałeś informację o wygranej a nie brałeś udziału w żadnej loterii – pamiętaj to fałszywa wiadomość.
 5. Routery, które umożliwiają urządzeniom bezprzewodowym łączenie się z domową usługą internetową, są również podatne na włamania- dopilnuj aby urządzenie miało silne hasło.
 6. Twórz różne hasła dla każdego ze swoich kont.
 7. Nigdy nie wyrzucaj nośników danych na śmietnik- to, że Ty nie potrzebujesz już nośnika albo nie możesz odczytać zapisanych danych nie oznacza, że ich tam nie ma. Twoje dane mogą być odzyskane przez oszusta i wykorzystane.

Uwaga – wszystkie nośniki danych, których nie potrzebujesz i są uszkodzone, chcesz je wyrzucić ( jako elektroodpad) albo sprzedać najpierw poddaj skutecznemu usunięciu danych .

Świadczymy również takie usługi !!!! 

Nie tylko odzyskujemy dane ale również na Twoje zlecenie skutecznie możemy je usunąć. 

Pamiętaj – Chroń swoje dane!