Menu Zamknij

Dzień Ochrony Danych Osobowych

Dzień Ochrony Danych Osobowych

 

Ryzyka utraty danych

Dzień 28 stycznia został ustanowiony przez Radę Europy Dniem Ochrony Danych OsobowychObchodzony jest od 2006 r w rocznicę sporządzenia Konwencji nr 108 RE o ochronie osób, w związku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych podpisanej w Strasburgu dn. 28 stycznia 1981 r.,

W innych krajach poza Europą np. w Stanach Zjednoczonych od 2008 r, obchodzony pod nazwą Dzień Ochrony Prywatności.

Celem ustanowienia dni prywatności czy dni ochrony danych jest podniesienie świadomości z jakim ryzykiem wiąże się utrata danych zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

W tym dniu odbywają się konferencje, kampanie edukacyjne, seminaria, konkursy, wystawy.

Wszystko po to, aby wzmacniać świadomość społeczeństwa, zachęcać do przestrzegania praw i przepisów prywatności i zapobiegać coraz częstszym przypadkom utraty danych.

Więcej na temat tegorocznej konferencji pod linkiem https://uodo.gov.pl/pl/484  . W tym roku tematem przewodnim będzie zapoznawanie najmłodszych z zasadami ochrony danych osobowych.

Dlaczego podejmowane są takie działania?

Coraz częściej polegamy na technologiach cyfrowych w zarządzaniu każdym aspektem naszego życia.

Rozwój cyfrowy jest tak szybki, że wymaga na bieżąco weryfikacji i przemyślenia tego, jaką wiedzę przekazujemy o sobie, kiedy i gdzie ją udostępniamy oraz z kim się nią dzielimy. My dorośli potrzebujemy edukacji i przypomnienia, a pomyślmy jak coraz bardziej na wszelkie wynikające z tego niebezpieczeństwa narażone są dzieci. Szczególnie w dobie pandemii i nauki zdalnej, kiedy przed komputerem nasze dzieci spędzają całe dnie.

Coraz częściej korzystamy np. z mediów społecznościowych, z aplikacji w telefonach ( od zamawiania posiłków po monitorowanie korków na drogach), urządzeń w ramach smart- domów (polecamy artykuł na naszej stronie), kupujemy/sprzedajemy/płacimy szybko i wydawałoby się bezpiecznie. Pamiętajmy, że nasze dane zostają wszędzie.

Pomimo wielu zabezpieczeń bardzo często mamy do czynienia z próbami wyłudzenia danych i ich kradzieżą.

Utrata danych jednak nie zawsze jest wynikiem włamania do komputera/telefonu. Często sami dostarczamy złodziejom nasze dane np. wyrzucając na śmietnik niezniszczone dokumenty czy nośniki danych. Przeczytaj poniżej o konsekwencjach i o tym co zrobić aby Twoje dane nie zostały wykorzystane.

Jakie mogą być konsekwencje utraty danych osobowych?

Utrata danych osobowych to problem, z którym boryka się coraz więcej osób na całym świecie, prowadząc do poważnych konsekwencji zarówno dla jednostek, jak i dla całych społeczeństw. Poniżej przykłady takich konsekwencji utraty danych:

 • wyłudzenie kredytu/pożyczki,
 • podrobienie dowodu w celu realizacji różnych czynności prawnych,
 • dokonywanie nieautoryzowanych zakupów,
 • wynajęcie mieszkania/samochodu w celu kradzieży samochodu czy kradzieży wyposażenia mieszkania,
 • prowadzenie fałszywej działalności biznesowej w imieniu okradzionego i wyłudzania np. zwrotu podatku.

 

Kradzież tożsamości

Pamiętaj ! Najważniejsza jest świadomość i czujność!

Zasady chroniące przed utratą danych osobowych

Przypominamy znane od lat zasady, których należy przestrzegać, aby nie stracić danych
1 Nie pożyczaj nikomu dokumentu ani nie podawaj danych obcej osobie
2 Nie zostawiaj dowodu osobistego bez kontroli
3 Kopie dokumentu tożsamości przekazuj wyłącznie zaufanym instytucjom i tylko w uzasadnionych przypadkach
4 Jeśli zgubiłeś dowód osobisty albo kartę do bankomatu, natychmiast powiadom policję albo bank
5 Niszcz papierowe kopie faktur, dokumentacji finansowej, dokumentów podatkowych, dokumentów prawnych, etykiet czasopism, kopert, kwitów zakupu — każdego papieru, który zawiera jakiekolwiek informacje o Tobie

 

Zasady związane z bezpieczeństwem na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych

Zasady związane z bezpieczeństwem na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych obejmują:

 1. Upewnij się, że na komputerze i urządzeniach mobilnych działają najnowsze wersje systemów operacyjnych i oprogramowania. Korzystaj z programów antywirusowych i blokujących złośliwe oprogramowanie.
 2. Regularnie sprawdzaj i aktualizuj ustawienia prywatności przeglądarki internetowej, usuwaj wszelkie pliki cookie i czyść pamięć podręczną.
 3. Nie zostawiaj swoich danych osobowych na cudzym komputerze.
 4. Nie otwieraj nieznanych plików wysłanych na twoją pocztę czy na aplikacje i nie reaguj na nieznane wiadomości. Jeśli dostałeś informację o wygranej a nie brałeś udziału w żadnej loterii – pamiętaj to fałszywa wiadomość. Jeśli jesteś kokietowana przez nieznajomego w sieci, który prosi Cię o pieniądze – nie odpowiadaj.
 5. Nigdy nikomu nie podawaj swoich loginów i haseł do bankowości elektronicznej czy aplikacji.
 6. Routery, które umożliwiają urządzeniom bezprzewodowym łączenie się z domową usługą internetową, są również podatne na włamania- dopilnuj aby urządzenie miało silne hasło.
 7. Twórz różne hasła dla każdego ze swoich kont.
 8. Nigdy nie wyrzucaj nośników danych na śmietnik- to, że Ty nie potrzebujesz już nośnika albo nie możesz odczytać zapisanych danych nie oznacza, że ich tam nie ma. Twoje dane mogą być odzyskane przez oszusta i wykorzystane.

Uwaga – wszystkie nośniki danych, których nie potrzebujesz i są uszkodzone, chcesz je wyrzucić ( jako elektroodpad) albo sprzedać najpierw poddaj skutecznemu usunięciu danych .

Świadczymy również takie usługi !!!! 

Nie tylko odzyskujemy dane, ale również na Twoje zlecenie skutecznie możemy je usunąć. 

Pamiętaj – Chroń swoje dane!

Źródła: