Menu Zamknij

Jak zapewnić bezpieczeństwo urządzeń Internetu Rzeczy?

Jak zapewnić bezpieczeństwo urządzeń Internetu Rzeczy?

Co to jest Internet Rzeczy (IoT) ?Termin IoT (Internet of Things) – Internet Rzeczy – oznacza sieć cyfrową tworzoną przez połączone ze sobą przedmioty i łącząca się ze światem fizycznym.

Najprościej można powiedzieć, że to sieć połączonych ze sobą przedmiotów. Jest to obszar, który na przestrzeni lat rozwija się i nadal będzie się rozwijał z zawrotną prędkością.

Zaliczamy tutaj zarówno urządzenia z zakresu smart home, smart zegarki albo opaski treningowe.

W dzisiejszym cyfrowym świecie mamy coraz większy dostęp do urządzeń takich jak klimatyzatory z termostatem wi-fi; urządzenia do sterowania zasilaniem i oświetleniem domu za pomocą wi-fi (inteligentne żarówki, gniazdka, przekaźniki i przełączniki) czy sprzęt AGD (ekspresy do kawy, elektryczny grill, pralki, lodówki, roboty sprzątające). Jest ich ogromna liczba – na całym świecie łączy ze sobą już ponad 20 miliardów urządzeń.

Niewątpliwie taki postęp ułatwia codzienne funkcjonowanie i to ogromny plus technologii IoT, ale są też minusy – zagrożone jest bezpieczeństwo urządzeń i tym samym naszych danych.

Prywatność użytkowników w przypadku Internetu Rzeczy – czy powinniśmy się czegoś obawiać?

Większość ludzi kojarzy niebezpieczeństwo utraty danych z komputerem czy smartfonem. Niestety nadal jest niewielka świadomość tego, że próba włamania na nasze konta i utrata danych może odbywać się poprzez IoT – sieć domową np. sprzęt AGD gdzie haker może włamać się do naszego telefonu poprzez ……inteligentny ekspres do kawy.

Inteligentne urządzenia, o których mowa gromadzą informacje na temat wszystkiego co robimy w celu lepszego funkcjonowania w określonym środowisku.

W przypadku inteligentnych domów znane są nasze godziny wstawania, pójścia spać, nieobecności w domu, tematy rozmów w pokoju, ulubiona muzyka, filmy czy nawet preferencje żywieniowe a np. roboty sprzątające, którym ustawiasz obszar odkurzania twojego domu skanują zaprogramowany przez Ciebie, swój obszar roboczy i gotowe – włamywacz ma przegląd Twojego domu w „zasięgu ręki”.

Należy mieć na uwadze, aby tego typu informacje były bezpiecznie gromadzone i chronione.

W celu ochrony informacji istotny jest temat bezpieczeństwa IoT – jeżeli ta kwestia nie będzie rozwiązana to istnieje duże zagrożenie np. atakami hakerskimi.

W przypadku gospodarstw domowych temat bezpieczeństwa sieciowego często jest bagatelizowany – w domu chcemy czuć się bezpiecznie, ale jednocześnie nie chcemy być ciągle czujni. Wydaje nam się, że informacje o nas są mało istotne a niekoniecznie tak jest.

Kwestia bezpieczeństwa IoT inaczej wygląda w firmach i przedsiębiorstwach, gdzie jest większa świadomość wagi informacji. Ryzyko ich utraty może narazić firmę na poważne komplikacje prawne.

Urządzenia IoT umieszczane w biurach przedsiębiorstw, salach konferencyjnych, pokojach osób zarządzających i również systemach monitoringu są już powszechne i generalnie dobrze chronione.

Zagrożenie naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego przeważnie wynika z braku aktualizacji oprogramowania co powoduje brak ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. 

Jak zabezpieczyć urządzenia IoT – bezpieczeństwo Internetu Rzeczy?

W celu zwiększenia bezpieczeństwa sieci istotny jest brak luki w zabezpieczeniach w tego typu przypadkach.

Trzeba mieć świadomość, które urządzenia podłączane są do sieci. Często trzeba dokonać zmiany infrastruktury.

Trzeba też zmieniać domyślne hasło na silne w celu zmniejszenia ryzyka wynikającego z działania złośliwego oprogramowania. Istotne jest aktualizowanie oprogramowania domowego routera oraz wszystkich urządzeń typu smart.

Urządzenia IoT muszą być tak skonfigurowane, aby zastosować elementy unikalne takie jak hasła, identyfikatory oraz w niektórych przypadkach klucze szyfrujące.

Rozwój technologiczny to domena ludzkości, ale trzeba z niego rozsądnie korzystać

Przede wszystkim istotna jest edukacja w temacie bezpieczeństwa informacji, trzeba mieć świadomość zagrożenia i działać skutecznie, aby jemu zapobiegać i chronić swoje dane.