Menu Zamknij

Awaria macierzy RAID

cicha awaria macierz raid

 

Zgłosił się do nas Klient firmowy z uszkodzoną macierzą RAID.

Wiadomo, że firmy nie mogą sobie pozwolić na przestój stąd zapadła decyzja, że odzyskiwanie danych odbędzie się w trybie ekspres co oznacza, że niezwłocznie zabieramy się do pracy i realizujemy zlecenie bez względu na to czy jest weekend, czy święto i jaka jest pora dnia.

Odzysk danych dotyczył 6 dyskowej macierzy RAID o nietypowym algorytmie złożenia.

W przypadku macierzy RAID, zdarza się że urządzenie, które zarządza dyskami nie wysyła informacji, że pojawiają się jakieś błędy i często okazuje się że niektóre dyski „wypinają się” z RAIDa i „przypinają się” z powrotem w najmniej oczekiwanym momencie. Powoduje to uruchamianie się mechanizmów sprawdzających RAIDa i próbę automatycznej jego przebudowy.

W tym przypadku mięliśmy do czynienia z sytuacją gdzie najprawdopodobniej jeden z dysków od dłuższego czasu nie pracował a po awarii zasilania i po podłączeniu się na nowo do macierzy zaczął pracę wymuszając uruchomienie aplikacji naprawiających w postaci windowsowego CHKDSK, a w konsekwencji rozsypanie się całej macierzy RAID.

Dzięki profesjonalizmowi naszych inżynierów oraz wsparciu sprzętowo programowym (PC 3000 SAS i DATA EXTRACTOR RAID EDITION) dane oczywiście zostały odzyskane.