Menu Zamknij

Temperatura a ryzyko utraty danych

 

Dysk po wybuchu butli gazowych

W zależności od pory roku uczymy, jak unikać ryzyka utraty danych, gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka lub zbyt niska.

Wysoka temperatura a ryzyko utraty danych

Większość z nas lubi ciepłe miesiące, kiedy słońce przygrzewa. Część z nas lubi też upały, które wcale nie są przyjazne dla człowieka, przyrody czy np. sprzętów elektronicznych,

Przypominamy, że upał to większe ryzyko utraty danych, przechowywanych na dysku. Jak więc go chronić?

W naszej branży lato to bardzo gorący okres i to dosłownie.

Dlatego przypominamy to, co wydaje się oczywiste (z naszych statystyk wygląda, że jednak nie jest to wiedza powszechna) – w takich warunkach łatwo o przegrzanie komputera, awarię i utratę cennych danych.

Jak chronić dysk przed przegrzaniem?

  • Komputery stacjonarne – należy zapewnić odpowiedni przewiew- nie stawiajmy komputerów bezpośrednio przy ścianie, meblach ani czymkolwiek, co może zakłócić ich wentylację. Używajmy wiatraczków (szczególnie dotyczy dysków, które posiadają szyny mocujące wykonane z tworzywa sztucznego, które uniemożliwiają odprowadzanie ciepła). Jeśli mimo właściwego użytkowania, temperatura wciąż jest zbyt wysoka, można zamontować dodatkowy system chłodzenia.
  • Laptopy – powinniśmy od czasu do czasu sprawdzać, czy układ chłodzenia na pewno jest oczyszczony. Najłatwiejszym sposobem czyszczenia jest wykorzystanie sprężonego powietrza. Pamiętajmy, że nawet niewielkie ilości brudu, kurzu i pyłu mogą skutecznie ograniczyć skuteczność układu chłodzenia.

Jeśli układ chłodzenia jest czysty do obniżenia temperatury można również wykorzystać podkładki chłodzące.

Absolutnie nie wolno stawiać laptopa na łóżku lub innym miękkim podłożu. Najlepszym miejscem jest biurko lub inna twarda i równa powierzchnia.

 

 

Dysk uszkodzony przez wysoką temperaturę

Niska temperatura przyczyną utraty danych z dysku

Zima trwa już w najlepsze. Podobnie jak w trakcie upałów mrozy są również czasem intensywnej pracy dla nas. Zdarza się i to wcale nie tak rzadko sytuacja, kiedy w mroźny dzień jadąc do pracy, na spotkanie służbowe czy w celach prywatnych zabieramy ze sobą laptopa wkładamy do bagażnika samochodu albo jedziemy np. komunikacją publiczną. Czekamy na przystanku, przesiadamy się, zmieniamy środki transportu. Na dworze jest bardzo zimno, ale nasz laptop wydaje się bezpieczny w torbie. Myślisz sobie, że przecież przez ten krótki odcinek nic się nie stanie, prawda?

Mróz sam w sobie generalnie nie spowoduje uszkodzenia (nie mam na myśli ekstremalnych temperatur i czasu przebywania na nich).

Najgroźniejsza dla dysku jest różnica temperatur, kiedy wchodzimy z zimnego miejsca do ciepłego pomieszczenia i włączamy laptopa, który wcześniej długo przebywał na mrozie i wszystkie jego elementy są mocno zmarznięte. Na jego elementach pojawia się wilgoć i następuje naprężenie układów elektronicznych.

Laptop nie powinien być uruchamiany przez 20-30 minut, aż osiągnie całkowicie temperaturę pokojową.

Brak takich działań prędzej czy później doprowadzi do awarii elektroniki- zwarcia na płycie głównej i utraty danych zapisanych na dysku.

Jeśli nosisz okulary przypomnij sobie co się dzieje, kiedy wchodzisz do ciepłego pomieszczenia z zimnego dworu. Są zaparowane, skrapla się woda. Pomyśl co dzieje się w takiej sytuacji we wnętrzu laptopa.

Co zrobić, aby nie stracić danych

Postępuj zgodnie z wytycznymi:

  • Transport sprzętu powinien odbywać się w odpowiedniej torbie co zmniejszy ryzyko awarii. Jeśli przenosisz sam dysk to można go dodatkowo owinąć np. szalikiem i włożyć do torby.
  • Wnosząc laptopa z mroźnego miejsca do ciepłego pomieszczenia, nie włączaj go od razu – odczekaj 20-30 minut. Temperatura naszego sprzętu musi wyrównać się do temperatury w pomieszczeniu. Sprzęt musi samoczynnie zmienić swoją temperaturę,
  • Nie wolno ogrzewać komputera!!! Tak, zdarzają się takie przypadki – położenie na kaloryferze, suszenie suszarką czy włożenie do ciepłego piekarnika jest absolutnie niedopuszczalne.

dysk na mrozie