Menu Zamknij

Odzyskiwanie danych w środowiskach wirtualnych

Odzyskiwanie danych w środowiskach wirtualnych

Co to jest maszyna wirtualna ?

Na początek wyjaśnienie co to jest maszyna wirtualna. Jest to wirtualny system komputerowy, czyli środowisko odizolowane od reszty oprogramowania. Każda maszyna ma swój system i aplikacje, czyli funkcjonuje w taki sam sposób jak standardowy system uruchomiony na klasycznym komputerze. Wszystkie uruchomione wirtualne maszyny są od siebie niezależne nawet jeżeli uruchomione są jednocześnie. Oznacza to, że jednocześnie kilka innych systemów operacyjnych może korzystać z mocy obliczeniowej jednego urządzenia i co ciekawe jest równomiernie rozdzielana.

Niewątpliwie środowiska wirtualne zwiększają bezpieczeństwo, ponieważ dane zawarte w jednej maszynie wirtualnej potencjalnie nie są dostępne dla innych użytkowników korzystających z innych maszyn wirtualnych, nawet na jednym komputerze.

Zaletą maszyn wirtualnych jest zwiększenie wykorzystania wydajności sprzętu, a więc optymalizacja kosztów, ponieważ przy takim rozwiązaniu jeden serwer jest w stanie zastąpić wiele fizycznych urządzeń.

Każde środowisko wirtualne widziane jest jako pojedynczy komputer, który ma do dyspozycji własny zasób danych.

Jak zapobiec utracie danych w środowiskach wirtualnych?

Coraz więcej firm korzysta ze środowisk wirtualnych, ponieważ w biznesie jest wiele pozytywów wykorzystania maszyn wirtualnych.

Natomiast minusem jest ryzyko utraty danych.

W jaki sposób można zabezpieczać swoje środowisko wirtualne przed utraceniem zawartych w nim informacji?

W przypadku systemów IT ich większość została przemieniona w systemy wirtualne więc wskazówki co zrobić, aby uchronić swoje dane przed utratą są bardzo istotne.

  1. Koniecznie używać dobrego programu do tworzenia kopii zapasowych. Bardzo istotne przy wyborze oprogramowania jest informacja o czasie ewentualnego przywrócenia maszyny wirtualnej z kopii.
  2. Co jakiś czas trzeba weryfikować poprawność kopii zapasowych, ponieważ w przypadku błędów systemu może dojść do błędnie wykonanej kopii zapasowej.
  3. Możliwie jak najczęstsze wykonywanie kopii, żeby dane w przypadku przywrócenia były świeże. Co z tego, kiedy backup danych będziemy mieć sprzed miesiąca.
  4. Kopie zapasowe trzeba przechowywać na innych nośnikach pamięci, żeby w przypadku awarii fizycznej nośnika nie utracić głównego zasobu i kopii jednocześnie. Warto również zastosować metodę innej lokalizacji kopii np. inny budynek, miejscowość, kraj a nawet kontynent. W przypadku np. pożaru jesteśmy bezpieczni.

Żadna metoda w żadnej kwestii nie jest idealna, więc koniecznie trzeba dobrze zaplanować rozmieszczenie środowisk wirtualnych. Maszyny wirtualnie również są podatne na awarie więc trzeba przemyśleć sprawę skonfigurowania środowiska wirtualnego dla cennych informacji. Istnieje wiele platform posiadających np. ochronę danych i ich ewentualne odzyskanie, ale nie warto tylko na tym polegać. W przypadku serwerów fizycznych warto zastosować aplikację, która posiada większą szybkość wejścia i wyjścia.

Pomimo cennych wskazówek może i tak dojść do utraty danych przez czynnik ludzki, albo zdarzenie, którego przewidzieć się nie da. Warto więc mieć na względzie istnienie firm zajmujących się profesjonalnie odzyskiwanie danych i w przypadku utraty danych możliwie jak najmniej ingerować w urządzenia i skontaktować się z profesjonalistami w tematyce odzyskiwania danych.

https://www.thomas-it.pl