Menu Zamknij

Dysk na wysokości

dysk hdd na wysokości

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy dysk twardy z uwagi na swoją budowę jest urządzeniem niezwykle wrażliwym. Na jego żywotność mają wpływ wszelkie wibracje, ekstremalne ciepło czy wysoka wilgotność. Jest jeszcze jedna kwestia wpływająca na pracę dysku – wysokość.

Większość dysków jest zaprojektowana do pracy na wysokości do 10 000 stóp to jest ok 3 500 m. Powyżej tej wysokości obserwuje się wyższy wskaźnik awarii dysków twardych.

Ryzyko utraty danych na wysokości 

Dyski twarde zawierają zestaw głowic, które odczytują i zapisują dane za pomocą ładunków magnetycznych. Dane są przechowywane na talerzach. Talerze pokryte są cienkim materiałem magnetycznym.

Podczas normalnej pracy głowice nigdy nie dotykają powierzchni talerzy tylko unoszą się na cienkiej poduszce powietrznej, liczącej 3 nanometry czyli trochę więcej niż szerokość ziarenka piasku.

Przepływ powietrza musi być stały, aby głowice nie uderzały o talerze. Większość dysków twardych pobiera powietrze z zewnątrz obudowy za pomocą zestawu filtrów, aby utrzymać odpowiedni poziom ciśnienia. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, cienka poduszka powietrzna wykorzystywana przez głowice będzie niewystarczająca, a głowice ulegną awarii, powodując natychmiastową utratę danych.

Niektóre dyski twarde są uszczelniane próżniowo helem, co pozwala na szybszą pracę dysku i lepszą długoterminową niezawodność. Uszczelnione helem dyski twarde mogą bezpiecznie działać na bardzo dużych wysokościach.

Jest jeszcze inna opcja – dyski półprzewodnikowe (SSD) nie mają głowic do odczytu/zapisu ani wrzecion, więc nie podlegają takim samym ograniczeniom wysokości, jak dyski twarde. Teoretycznie można uzyskać dostęp do danych na dysku SSD na dowolnej wysokości, chociaż gwarancje producenta mogą nie obejmować nietypowych warunków pracy.

Należy pamiętać, że ekstremalne zmiany ciśnienia mogą wpływać na inne komponenty komputera (na przykład wentylatory chłodzące komputer). Jeśli planujesz przeglądać Internet ze szczytu Mount Everest, potrzebujesz urządzenia zaprojektowanego specjalnie do pracy na dużych wysokościach.

Jak zabezpieczyć dysk przed podróżą samolotem?

Można używać komputera w samolocie bez znacznego zwiększania ryzyka awarii dysku twardego. Samoloty pasażerskie zwykle podróżują na wysokość 38 000 stóp, ale kabiny samolotów mają odpowiednie ciśnienie aby zachować warunki na poziomie morza. To znacznie zmniejsza ryzyko związane z dyskami twardymi lub innymi urządzeniami cyfrowymi.

Najbezpieczniejszym sposobem działania jest wyłączenie komputera przed wejściem do samolotu. Dysk twardy Twojego laptopa nie ulegnie natychmiastowej awarii z powodu niewielkich zmian ciśnienia w kabinie, ale pełne zwiększenie ciśnienia może potrwać kilka minut — jeśli podczas startu miałeś zatkane uszy, to wiesz o co chodzi. Najlepiej wyłącz laptopa, dopóki nie znajdziesz się w powietrzu.

Pamiętaj, że podróżowanie może uszkodzić urządzenia na wiele innych sposobów, dlatego przed zapakowaniem laptopa w podróż upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową wszystkich ważnych danych. Zachowaj co najmniej dwie kopie ważnych plików i pamiętaj, aby zostawić co najmniej jedną kopię danych w domu lub w chmurze.

Poniżej znajdziesz kilka kluczowych kroków, które pomogą Ci przygotować dysk do podróży:

  • Wykonaj kompletną kopię zapasową danych
    Przed podróżą zawsze wykonaj pełną kopię zapasową danych. Użyj niezawodnego zewnętrznego dysku twardego, usługi chmury, lub obu, aby mieć pewność, że Twoje dane są bezpieczne w przypadku uszkodzenia dysku podczas podróży.
  • Zabezpieczenie Fizyczne.

Opakowanie Antystatyczne: Umieść dysk w opakowaniu antystatycznym, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez ładunki elektrostatyczne.
Ochrona Przed Wstrząsami: Dyski twarde (HDD) są szczególnie wrażliwe na wstrząsy i uderzenia. Użyj specjalnych etui ochronnych lub obudów amortyzujących, które zmniejszają ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Wodoszczelne Etui: Rozważ użycie wodoszczelnego etui, szczególnie jeśli podróżujesz z dyskiem SSD, który jest mniej wrażliwy na wstrząsy, ale może być uszkodzony przez wilgoć.

  • Zabezpieczenie Przed Wysokim Ciśnieniem i Temperaturą
    Bagaż Podręczny: Zawsze noś dysk jako bagaż podręczny. Ładownie bagażowe samolotów może być narażone na ekstremalne zmiany ciśnienia i temperatury, które mogą uszkodzić dysk.
    Kontrola Temperatury: Staraj się unikać ekspozycji na ekstremalne temperatury. Przechowuj dysk w temperaturze pokojowej i unikaj bezpośredniego światła słonecznego.
  • Szyfrowanie Danych- Aby zabezpieczyć dane przed nieautoryzowanym dostępem, użyj wbudowanych narzędzi do szyfrowania dysków (np. BitLocker dla Windows, FileVault dla macOS) lub zewnętrznych programów do szyfrowania. Upewnij się, że znasz hasło lub klucz odzyskiwania.
  • Aktualizacja Oprogramowania – Przed podróżą upewnij się, że oprogramowanie dysku jest aktualne. Dotyczy to zarówno firmware dysku, jak i oprogramowania do zarządzania dyskami lub narzędzi do szyfrowania.
  • Przygotuj Plan Awaryjny
    Dane Kontaktowe: Umieść wewnątrz etui z dyskiem kartkę z danymi kontaktowymi. W przypadku zagubienia bagażu, znalazca będzie miał możliwość kontaktu.
    Oprogramowanie do Lokalizacji: Rozważ użycie oprogramowania umożliwiającego śledzenie położenia dysku, jeśli jest to możliwe.

Pamiętając o tych krokach, możesz znacząco zwiększyć szanse na bezproblemową podróż z dyskiem twardym lub SSD. Zawsze warto być przygotowanym na różne scenariusze, ponieważ podróże lotnicze mogą niespodziewanie wpływać na elektronikę.