Menu Zamknij

Czy można wydłużyć żywotność dysku HDD?

dotykanie dysku hdd palcami

Dysk HDD inaczej dysk „talerzowy” posiada części ruchome (talerze i głowice), dlatego jest on znacznie mniej odporny na uszkodzenia – wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne i jest krócej sprawny niż dysk SSD (model półprzewodnikowy), którego budowa oparta jest na pamięci flash.

Awaria/uszkodzenie dysku twardego doprowadza do utraty zapisanych plików a ich odzyskanie jest czasochłonne i kosztowne.

Dysk HDD może z powodzeniem wytrzymać kilka dobrych lat, ale zależy to do wielu czynników.

Na niektóre z nich mamy wpływ my jako użytkownicy. Zwróćmy uwagę, że za każdym razem producent informuje o max czasie pracy dysku.  Zazwyczaj praca bezawaryjna dysku to okres 3 lat. Po tym czasie zaczynają nawarstwiać się problemy. Aby je zminimalizować, warto pobrać programy monitorujące pracę dysku i gdy powoli będziemy zbliżać się do tej granicy, nasze urządzenie wymontować i zastąpić nowym. Pamiętajmy tym samym o kopii zapasowej.

  • Instalacja/stabilizacja – Pamiętajmy o podatności dysków talerzowych na różnego rodzaju drgania i inne obciążenia. Ważne jest, aby urządzenie nie poruszało się podczas pracy. Urządzenia te najlepiej pracują, jeśli zostały zamontowane w pozycji poziomej. Jeśli natomiast chodzi o laptopy, warto ograniczyć przenoszenie włączonego sprzętu gdyż wszelkie niedelikatne działania podczas gdy  komputer jest uruchomiony mogą spowodować zetknięcie głowic z powierzchnią talerzy i w konsekwencji uszkodzenie delikatnych części a to spowoduje utratę danych. Przy instalacji kilku dysków należy zachować między nimi odpowiedni odstęp tak, aby umożliwić sprawną cyrkulację powietrza.
  • Temperatura -odpowiedni odstęp między kilkoma dyskami jest istotny, ale pamiętajmy też, że nie stawiamy komputerów stacjonarnych bezpośrednio przy ścianie, meblach ani czymkolwiek, co może źle wpłynąć na ich wentylację. Jak mocno nagrzewa się dysk twardy możemy sprawdzić w ustawieniach systemu oraz przy pomocy specjalnych programów. Jeśli temperatury są zbyt wysokie, trzeba sprawdzić czystość układu chłodzenia i jeśli okaże się zanieczyszczony – wyczyszczenie np. za pomocą sprężonego powietrza. Pamiętajmy, że nawet niewielkie ilości brudu, kurzu i pyłu mogą skutecznie ograniczyć skuteczność układu chłodzenia. Używajmy wiatraczków (szczególnie dotyczy dysków, które posiadają szyny mocujące wykonane z tworzywa sztucznego, które uniemożliwiają odprowadzanie ciepła).  Jeśli układ chłodzenia jest czysty, do obniżenia temperatury warto zastanowić się nad dodatkowym układem chłodzenia, można również wykorzystać podkładki chłodzące. Absolutnie nie wolno stawiać laptopa na łóżku lub innym miękkim podłożu, gdyż sprzyja to dodatkowemu nagrzewaniu się sprzętu. Najlepszym miejscem jest biurko lub inna twarda i równa powierzchnia.
  • Pamiętajmy o kontroli – możemy zapobiec zbliżającej się awarii i za pomocą zewnętrznych programów kontrolować jego stan i ewentualne błędy. Dzięki temu możemy spróbować uratować sprzęt lub zrobić kopię zapasową kluczowych danych.

Na załączonym zdjęciu oczywiście przykład tego, czego nie należy robić. Dysk to delikatne urządzenie, wrażliwe na zanieczyszczenia – tłuste ślady, pyłki itp. Dbaj o niego a posłuży Ci długo.