Menu Zamknij

Błędy ludzkie, które przyczyniają się do utraty danych

Dysk, który upadł i stracił dane

 

Błędy ludzkie, które przyczyniają się do utraty danych

Dyski twarde są integralną częścią systemów komputerowych. Niestety, awarie dysków twardych są powszechne, a wiele z nich wynika z błędów ludzkich. W tym artykule przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników, które mogą przyczynić się do utraty danych.

  1. Niewłaściwe użytkowanie i transport – Dyski twarde są wrażliwe na wstrząsy i zmiany temperatury. Przechowywanie lub transportowanie komputera w niesprzyjających warunkach, np. w miejscu o wysokiej wilgotności lub narażonych na duże wahania temperatury, może wpłynąć niekorzystnie na pracę urządzenia.
  2. Upadki – mogą powodować uszkodzenia mechaniczne w dysku twardym np. głowicy czy talerzy (zdjęcie powyżej przedstawia dysk po upadku). Nawet lekkie uderzenie może spowodować awarię, jeśli komputer pracuje, a głowice są w ruchu.
  3. Zaniedbanie systemu – regularne czyszczenie komputera, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, jest kluczowe dla utrzymania jego działania. Nagromadzenie kurzu wewnątrz obudowy może prowadzić do przegrzewania się dysku twardego, co z kolei może skończyć się awarią.
  4. Nieodpowiednie odłączenie urządzenia zewnętrznego – Gwałtowne odłączenie dysku twardego lub pendrive’a podczas transferu danych może spowodować utratę danych z dysku lub pendrive’a. Zawsze należy korzystać z funkcji „bezpiecznego usuwania sprzętu” przed odłączeniem urządzenia.
  5. Instalowanie złośliwego oprogramowania – Nielegalne oprogramowanie, takie jak pirackie gry czy nieautoryzowane kopie programów, może zawierać złośliwe oprogramowanie (malware), które może uszkodzić system operacyjny i dane na dysku twardym.
  6. Brak kopii zapasowych – Nie jest to przyczyna uszkodzenia dysku, ale regularne tworzenie kopii zapasowych jest niezwykle ważne, w sytuacji, gdy nastąpiła utrata danych.
  7. Ignorowanie działania dysku twardego np. takich objawów jak spowolnienie systemu, zacinanie się, hałasy czy błędy systemowe. Ważne jest, aby regularnie monitorować stan dysku twardego za pomocą narzędzi diagnostycznych i wykazujących objawy uszkodzenia.
  8. Uszkodzenia oprogramowania przez wirusy i złośliwe oprogramowanie Wirusy i inne złośliwe oprogramowanie może również przyczyniać się do mechanicznego uszkodzenia dysku twardego. Można infiltrować system operacyjny, zaszywając się w plikach systemowych, a nawet dane na dysku. Dlatego ważne jest, aby posiadać aktualne oprogramowanie antywirusowe oraz nie korzystać z podejrzanych stron internetowych oraz plików.
  9. Niewłaściwe zarządzanie systemem – Gwałtowne odłączanie zasilania podczas pracy na komputerze. Warto zainwestować w zasilacz awaryjny (UPS), który chroni komputer przed błędami przerwami zasilania.
  10. Błędy podczas procesu formatowania i partycjonowania – Podczas formatowania dysku twardego lub partycjonowania istnieje ryzyko popełnienia błędu, które może spowodować utratę danych  na dysku. Należy być ostrożnym i dokładnie przestrzegać instrukcji podczas wykonywania tych czynności.