DATA Lab
 

Narzędzia do odzyskiwania danych

Narzędzia do odzyskiwania danych wykorzystywane w DATA Lab:  

   

Nie jest tajemnicą, że odzyskiwanie danych to praca żmudna wymagająca odpowiednich predyspozycji osobowościowych, ogromnego doświadczenia i wiedzy, pełnego zaangażowania, rzetelności, odpowiedzialności, samodyscypliny, koncentracji na zadaniu i cierpliwości. To praca, gdzie z chirurgiczną precyzją odkrywamy to, co dla przeciętnego Kowalskiego jest istnym matrixem. To praca dla ludzi, którzy w tym matrixie tajemniczych algorytmów i elektroniki czują się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Takim zespołem jesteśmy.  

  

W tym wszystkim wspierają nas urządzenia, w które inwestujemy niemało (aby prowadzić profesjonalną działalność w tej dziedzinie konieczna jest inwestycja rzędu kilkuset tysięcy złotych), aby sprostać wymaganiom coraz nowocześniejszej technologii, która bywa zawodna i z którą zgłaszacie się do nas w celu odzyskania danych. Cytując jeden z polskich kabaretów "nasz Klient nasz Pan” inwestując w narzędzia pracy spełniamy Wasze oczekiwania.

Skuteczna realizacja zleceń i zadowolenie Klientów codziennie utwierdzają nas w przekonaniu, że ta inwestycja się opłaca. 

 

Zapraszamy Was do wspólnego odkrywania tego świata. 

  

W roku 2003 rozpoczynając współpracę z firmą ACELab, staliśmy się jedną z pierwszych firm na polskim rynku w branży odzyskiwania danych, dysponującą najnowocześniejszym sprzętem.  

Pierwszym narzędziem jakie pojawiło się w naszej firmie na początku jej istnienia, a które nadal jest przez nas wykorzystywane do obsługi dysków starszej generacji, jest PC 3000 ISA .  

PC 3000 ISA to narzędzie sprzętowo-programowe, które pracuje pod kontrolą DOS i Windows 98.  

Używamy go do odzysku danych z dysków starszej generacji (w przedziale objętościowym od kilku MB do kilku GB), które nadal są wykorzystywane w zarządzaniu starszymi, ale pracującymi liniami produkcyjnymi, obrabiarkami numerycznymi i innymi urządzeniami przemysłowymi, których czas życia liczy się w dziesiątkach lat.  

   

Kolejnym rozszerzeniem możliwości PC 3000 ISA było PC 3000 PCI i zaraz potem PC 3000 UDMA, która obsługuje nowszą generację dysków, ale transfery odczytu były dostosowane do standardów w okresie, kiedy ona powstawała. Aktualnie służy nam jako narzędzie do odzyskiwania danych z dysków IDE, których parametry są w pełni wykorzystane przez to narzędzie.  

  

odzysk danych z dysku

Korzystamy również z PC 3000 SCSI/SAS – to rozwiązanie sprzętowo-programowe przeznaczone do testowania, diagnozy i przywracania uszkodzonych dysków twardych z interfejsami opartymi na SAS (Serial Attached SCSI) lub SCSI. 

Dyski o takiej specyfikacji wykorzystywane są najczęściej w zaawansowanych macierzach RAID, dlatego wraz z tym kompleksem zaimplementowana jest RAIDowa wersja oprogramowania DE. Z jej pomocą możemy budować algorytmy złożeń macierzy RAIDowych z wielodyskowych urządzeń i odzyskiwać dane. 

  

  

odzyskiwanie danych z RAID

PC-3000 Express to rozwiązanie sprzętowo-programowe przeznaczone do diagnozowania i naprawy dysków twardych opartych na interfejsach SATA (Serial ATA) i PATA (IDE) oraz dla wielu producentów (Seagate, Western Digital, Fujitsu, Samsung, Maxtor, Quantum, IBM (HGST) ), HITACHI, TOSHIBA), o różnych pojemnościach (od 500 MB do 8 TB) i różnych formatach: 3,5" - dyski do komputerów stacjonarnych, 2,5" i 1,8" - dyski do laptopów. 

PC-3000 Express w połączeniu z Data Extractor Express tworzy profesjonalny system PC-3000 Express, który umożliwia odzyskiwanie danych z dysków twardych SATA i PATA (IDE).  

Do najwyższej wersji PC-3000 Express można podłączyć jednocześnie cztery dyski - dwa dyski SATA i dwa dyski SATA lub PATA, w zależności od potrzeb. W ten sposób można jednocześnie pracować z 4 dyskami SATA lub 2 SATA i 2 PATA. 

Wykorzystujemy go w sytuacjach odzyskiwania danych w trybie express, kiedy poza jakością liczy się czas. 

PC-3000 SSD działa z PC-3000 Portable III, PC-3000 Express lub PC-3000 UDMA - jest on przeznaczony dla naprawy, diagnostyki i do odzyskiwania danych z dysków SSD z interfejsami SATA, PATA, mSATA, M.2, PCIe (NVMe/AHCI), PCIe x16, Apple Macbook i pojemności od 32 GB do 2 TB różnych producentów, takich jak OCZ, Corsair, Crucial , RunCore, A-DATA, G.Skill, Micron, Plextor, Intel, Samsung, Seagate, SanDisk, Kingston i inne. 

 

odzyskiwanie danych z dysku ssd

PC-3000 Flash to system sprzętowo-programowy przeznaczony do odzyskiwania danych z urządzeń opartych o pamięć NAND Flash, używany w przypadkach, gdzie nie ma dostępu do danych poprzez interface urzadzenia: 

  • UFD (pamięć flash USB)
  • SD (Secure Digital)
  • CF (Compact Flash)
  • micro SD (micro Secure Digital Card)
  • MS (karta pamięci)
  • xD
  • Monolityczne urządzenia Flash
  • MMC (Multimedia Memory Card)
  • Dyktafon (dyktafon)
  • iPhone 2G, 3G, 3GS (bez szyfrowania sprzętowego)

PC-3000 Flash jest autorskim urządzeniem firmy ACELab w zakresie uzyskiwania bezpośredniego dostępu do mikroukładów pamięci Flash. Pamięć jest wylutowywana z nośnika i odczytywana przez specjalne urządzenie – „Flash reader” – zapewniające dostęp do danych w przypadku uszkodzenia kontrolera. Technologia ta znacznie zwiększa szanse na pomyślne odzyskanie danych nawet w przypadku fizycznego uszkodzenia urządzenia pamięci masowej. 

PC-3000 Flash zawiera aktualną, dużą bazę danych układów pamięci, która umożliwia identyfikację i odczyt mikrochipów w trybie automatycznym. Skomplikowane algorytmy złożenia są również automatycznie wykrywane przez PC-3000 Flash. 

  

Technologia pamięć NAND Flash ciągle się zmienia: mikrochipy stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, powstają nowe zasady funkcjonalności i pojawiają się nowe wymagania i protokoły dla mikrochipów,  na przykład pamięci NAND Flash QLC oraz będące na końcu prac pamięci NAND Flash PTC (pięć wartości 32 możliwe poziomy od 00000-11111), które niedługo powinny pojawić się w nowych urządzeniach. Z powodu tej ciągłej zmiany oprogramowanie Flash Reader jest stale aktualizowane, aby zapewnić obsługę nowych mikrochipów zgodnie ze ścisłymi wymaganiami niezbędnymi do prawidłowej funkcjonalności. 

Oprócz szerokiej gamy trybów manualnych i wizualnych, PC-3000 Flash posiada automatyczne metody odzyskiwania danych, które pomagają rozwiązywać zarówno proste, jak i trudne przypadki.  

 

  

odzyskiwanie danych z karty pamięci

PC 3000 Portable III  

Idziemy z duchem czasu i automatyzujemy nasze procesy. PC 3000 Portable III to unikalne, profesjonalne, mobilne urządzenie sprzętowo-programowe najnowszej generacji służące do analizy i odzyskiwania danych z większości uszkodzonych nośników danych w laboratorium oraz poza nim: SATA/PATA/USB HDD, SATA/PCIe (M.2 NVMe/AHCI, Apple SSD, PCIe x16) SSD, RAID, logicznie uszkodzone pamięci flash USB, SD /mSD karty.  

System PC 3000 Portable III pozwala szybko i łatwo zdiagnozować praktycznie każdy rodzaj nośnika danych, znaleźć przyczynę uszkodzenia, wykonać obrazy i odzyskać jak najwięcej danych.  

Zawiera porty diagnostyczne USB, SATA, PATA, PCIe (NVMe/AHCI, PCIe x16, Apple Macbook)  

do odzyskiwania danych z kilku dysków jednocześnie.    

Film prezentujący narzędzie zobaczysz na stronie ACELab:  

   

https://www.acelaboratory.com/pc-3000-portable-iii-systems.php 

   

Źródło www.acelab.eu.com     


  

  

Przedstawiamy kolejne urządzenie wykorzystywane przez firmę DATA Lab do odzyskiwania danych -  VNR (Visual NAND Reconstructor) firmy Rusolut – czytnik, adaptery i oprogramowanie:  

  

odzyskiwanie danych z karty pamięci

Służy do odzyskiwania danych z urządzeń wykorzystujących pamięć NAND Flash, które są uszkodzone w sposób niepozwalający na ich odczytanie bezpośrednie lub przez czytniki podłączone do portu USB komputera. Obsługuje dostępne na rynku pamięci NAND o architekturach SLC, MLC, TLC oraz QLC. Pamięć NAND musi być zgodna z zaleceniami, co do sygnałów, Samsunga lub ONFI. Możliwe protokoły uwzględniają transmisję synchroniczną i asynchroniczną.  

Pamięci NAND są dołączanie do urządzenia poprzez dodatkowe adaptery np. z pamięci BGA 152 na ZIF40 itp.  

utracone dane z karty pamięci

Czytnik pamięci ma możliwość regulacji napięcia osobno dla części głównej pamięci (Core) i osobno dla części obsługującej napięcia na stykach danych (I/O) w zakresie od 1.6V do 4.0V. Zmiana napięcia pomaga również zredukować błędy bitowe, które pojawiają się podczas odczytu układu pamięci przy standardowym napięciu 3,3 V. Poziom napięcia można regulować za pomocą oprogramowania. Dodatkowo już po odczytaniu pamięci, a w trakcie usuwania ewentualnych błędów parzystości, można ją doczytywać tylko w miejscach występowania błędów. Dostarczane oprogramowanie ma możliwość kilkukrotnego odczytywania (możemy sami to regulować) tej samej komórki z różnymi napięciami co pozwala w wielu przypadkach poprawnie odczytać jej zawartość.  

uszkodzona karta

Służy również do składania danych odczytanych przez czytnik VNR . Oprogramowanie pozwala operatorowi na wsteczne odtworzenie funkcji jakie miały miejsce w kontrolerze pamięci (XOR, parzystość, inwersja itp.). Można również korzystać z gotowych wzorców, które niejednokrotnie ułatwiają część pracy. Oprogramowanie umożliwia samodzielne wyszukiwanie kluczy XOR lub wzorów korygujących błędy parzystości. Własne prace można zapisywać i korzystać z nich w trakcie prac nad innymi przypadkami.  

W wyniku otrzymujemy obraz pamięci z którego można wyszukiwać zaginione dane.  

Urządzenie jest również kluczem autoryzującym oprogramowanie do niego dołączone.  

jak odzyskać usunięte dane

Kolejne urządzenie wspierające nas w działaniach odzyskiwania utraconych danych to Flesh Extractor firmy Soft-Center.   

Czytnik Flash Extractor służy do odczytywania pamięci NAND Flash poprzez dołączane do niego dodatkowe adaptery. Urządzenie obsługuje wszystkie możliwe typy pamięci NAND zgodne z założeniami ONFI oraz Samsunga.  

Dostarczone oprogramowanie ma wkompilowane klucze XOR, które służą do prawidłowej deszyfracji zgranego materiału. Nie ma możliwości samodzielnego ich wyszukiwania ani ewentualnego zapisania. Jednak pozostałe czynności, które są związane z ustawianiem innych parametrów niż XOR w oprogramowaniu, konfigurowane są samodzielnie.  

W trakcie odczytywania pamięci czytnik wraz z dołączonym do niego oprogramowaniem, może na bieżąco skorygować dużą część pojawiających się błędów. Taka automatyczna zmiana umożliwia otrzymanie danych z minimalną możliwą liczbą błędów, które będą do skorygowania w kolejnych krokach składania obrazu pamięci.  

Urządzenie jest również kluczem autoryzującym oprogramowanie do niego dołączone. W tym przypadku, ponieważ część operacji jest już dostarczana przez producenta, mamy możliwość podejrzenia przykładowych ustawień programu do składania obrazów pamięci urządzeń. Ułatwia to pracę początkującym użytkownikom.  

odzyskiwanie danych z pamięci Flash
Pamiętaj, że...
Nawet ze sformatowanego dysku można odzyskać dane!
NASI PARTNERZY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
~ copyright © 2010-2021 DATA Lab ~
idea, gfx & code by warlock
~ all rights reserved ~