Menu Zamknij

Telefon zalany – co zrobić, aby nie stracić danych?

odzyskiwanie danych z telefonu

 

Telefon, który wpadł do wody albo został zalany jakimś płynem to jeden z częstszych wypadków, na jakie narażone jest nasze urządzenie. Nie oznacza to jednak, że telefon nadaje się już wtedy tylko do wyrzucenia a zawarte na nim dane przepadły.

Zalanie telefonu i utrata danych

Najmniej szkodliwa jest słodka woda (pod warunkiem, że nie zawiera minerałów). Jednak tak jak inne płyny powoduje korozję metalu i uszkodzenie płyty głównej. Natomiast doskonale przewodzi prąd woda słona, przyspieszając zjawisko elektrolizy i korozję metalu. A co z soczkami i innymi słodkimi napojami? Ze względu na zawartość cukru utrudniają osuszenie i wyczyszczenie telefonu. Dla urządzeń szczególnie niebezpieczne jest zalanie sokiem z kwasami organicznymi, np. sokiem z cytrusów. Kwasy wchodzą w reakcje z elektroniką i powodują jej uszkodzenie.

W związku z powyższym nawet jeśli Twój telefon jest wodoszczelny zdecydowanie złym pomysłem jest wejście z telefonem do morza albo wrzucenie telefonu do torby plażowej, w której są słodkie soczki.

Co należy zrobić, gdy telefon został zalany?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że przy właściwym postępowaniu możliwe jest uratowanie danych znajdujących się na telefonie. W przypadku lekkomyślnego postępowania nie tylko można narazić się na utratę danych, ale samo ich odzyskanie będzie kosztowne. Dlatego zapoznaj się z poniższymi zaleceniami umożliwiającymi odzyskanie danych.

Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji, dlatego bardzo ważne jest umiejętne postępowanie i szybka reakcja, aby nie pogorszyć sytuacji i bezpowrotnie stracić dane:

  1. Natychmiast wyłącz urządzenie i odłącz zasilanie (jeśli telefon był podłączony do ładowarki).W takich sytuacjach najgorsze co można zrobić to wpaść w panikę i odruchowo próbować sprawdzać, czy telefon działa. Wyłączenie urządzenia i niekorzystanie z niego to krok decydujący o tym, czy w ogóle odzyskamy dane, które były na telefonie.
  2. Wyjmij baterię (jeśli to możliwe).
  3. Wyciągnij kartę SIM, kartę pamięci i inne ruchome elementy. Delikatnie osusz je ręcznikiem papierowym.
  4. Zostaw telefon w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu.
  5. Powierz telefon specjaliście z serwisu zajmującego się naprawą telefonów.
  6. Jeśli straciłeś dane wtedy udaj się do DATA Lab. Odzyskujemy dane z telefonów komórkowych.

Często pytacie nas o domowe sposoby ratowania zalanego telefonu.

Biorąc pod uwagę nasze ponad 20 letnie doświadczenie w zakresie odzyskiwania danych, w tym również z telefonów, NIE POLECAMY :

  • Wkładania telefonu do nieugotowanego ryżu – Często polecanym sposobem jest umieszczenie telefonu w nieugotowanym ryżu. Jak wiadomo ryż wchłania wilgoć. Jednak nie osuszy wszystkich wewnętrznych elementów telefonu i takie działanie nie daje żadnej gwarancji, że telefon się uruchomi oraz że dane które na nim przechowywaliśmy nadal tam są. Dlatego polecamy kontakt ze specjalistą w tej dziedzinie.
  • Suszenia suszarką, na kaloryferze, na słońcu – może spowodować przegrzanie i nieodwracalne uszkodzenie urządzenia.
  • Nie potrząsaj telefonem i nie używaj sprężonego powietrza- może to spowodować przedostanie się wilgoci do bardziej wrażliwych elementów.

Czyszczenie zalanego telefonu czy odzyskiwanie danych to nie są małe koszty. Dlatego najlepiej zachować ostrożność a w awaryjnej sytuacji postępować zgodnie z powyższymi zaleceniami (pkt 1-6).

Nie stosuj punktów 1-4 w sytuacji gdy pęknięta jest obudowa lub ekran.