Menu Zamknij

Odzyskiwanie danych z zalanego telefonu

odzyskiwanie danych z telefonu

Zalanie telefonu i utrata danych – co robić, gdy smartfon wpadł do wody?

Telefon, który wpadł do wody albo został zalany jakimś płynem to jeden z częstszych wypadków, na jakie narażone jest nasze urządzenie. Nie oznacza to jednak, że telefon nadaje się już wtedy tylko do wyrzucenia a zawarte na nim dane przepadły. Kluczowe jest, aby wiedzieć jak odzyskać zdjęcia i dane z zalanego urządzenia.

Rodzaje uszkodzeń wodnych i ich wpływ na pliki

Najmniej szkodliwa jest słodka woda (pod warunkiem, że nie zawiera minerałów). Jednak tak jak inne płyny powoduje korozję metalu i uszkodzenie płyty głównej. Natomiast doskonale przewodzi prąd woda słona, przyspieszając zjawisko elektrolizy i korozję metalu. A co z soczkami i innymi słodkimi napojami? Ze względu na zawartość cukru utrudniają osuszenie i wyczyszczenie telefonu. Dla urządzeń szczególnie niebezpieczne jest zalanie sokiem z kwasami organicznymi, np. sokiem z cytrusów. Kwasy wchodzą w reakcje z elektroniką i powodują jej uszkodzenie.

Zapobieganie utracie danych

W związku z powyższym nawet jeśli Twój smartfon jest wodoszczelny zdecydowanie złym pomysłem jest wejście z telefonem do morza albo wrzucenie telefonu do torby plażowej, w której są słodkie soczki. Warto regularnie tworzyć kopie zapasowe danych w chmurze, aby zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami.

Czy można odzyskać dane z telefonu po zalaniu?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że przy właściwym postępowaniu możliwe jest uratowanie danych znajdujących się na telefonie. Odzyskiwanie danych z telefonu Android czy iOS wymaga jednak odpowiedniego podejścia. W przypadku lekkomyślnego postępowania nie tylko można narazić się na utratę danych, ale samo ich odzyskanie będzie kosztowne. Dlatego zapoznaj się z poniższymi zaleceniami umożliwiającymi odzyskanie danych.

Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji, dlatego bardzo ważne jest umiejętne postępowanie i szybka reakcja, aby nie pogorszyć sytuacji i bezpowrotnie stracić dane:

  1. Natychmiast wyłącz urządzenie i odłącz zasilanie (jeśli telefon był podłączony do ładowarki).W takich sytuacjach najgorsze co można zrobić to wpaść w panikę i odruchowo próbować sprawdzać, czy telefon działa. Wyłączenie urządzenia i niekorzystanie z niego to krok decydujący o tym, czy w ogóle odzyskamy dane, które były na telefonie.
  2. Wyjmij baterię (jeśli to możliwe).
  3. Wyciągnij kartę SIM, kartę pamięci i inne ruchome elementy. Delikatnie osusz je ręcznikiem papierowym.
  4. Zostaw telefon w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu.
  5. Powierz telefon specjaliście z serwisu zajmującego się naprawą telefonów.
  6. Jeśli straciłeś dane wtedy udaj się do DATA Lab. Odzyskujemy dane z telefonów komórkowych.

Czyszczenie zalanego telefonu czy odzyskiwanie danych z telefonu po zalaniu to nie są małe koszty. Dlatego najlepiej zachować ostrożność a w awaryjnej sytuacji postępować zgodnie z powyższymi zaleceniami (pkt 1-6). Nie stosuj punktów 1-4 w sytuacji, gdy pęknięta jest obudowa lub ekran.

Odzyskiwanie danych z zalanego telefonu

Gdy telefon wpadł do wody, odzyskiwanie danych z zalanego telefonu powinno być powierzone specjalistom,

szczególnie gdy:

  • Telefon nie włącza się po zalaniuOdzyskaj dane z zalanego telefonu
  • Na ekranie widoczne są artefakty
  • Urządzenie się przegrzewa
  • Bateria szybko się rozładowuje
  • Występują problemy z dotykowym ekranem
  • Nie mamy dostępu do kopii zapasowej w chmurze

Proces profesjonalnego odzyskiwania danych, odbywa się w kilku etapach:

  1. Diagnostyka urządzenia
  2. Demontaż i osuszenie komponentów
  3. Naprawa lub wymiana uszkodzonych elementów
  4. Odczyt pamięci i odzysk danych
  5. Transfer odzyskanych plików na nowe urządzenie

Jak NIE odzyskiwać danych z telefonu po zalaniu?

Biorąc pod uwagę nasze ponad 24 letnie doświadczenie w zakresie odzyskiwania danych, w tym również z telefonów, NIE POLECAMY :

  • Wkładania telefonu do nieugotowanego ryżu – Często polecanym sposobem jest umieszczenie telefonu w nieugotowanym ryżu. Jak wiadomo ryż wchłania wilgoć. Jednak nie osuszy wszystkich wewnętrznych elementów telefonu i takie działanie nie daje żadnej gwarancji, że telefon się uruchomi oraz że dane które na nim przechowywaliśmy nadal tam są. Dlatego polecamy kontakt ze specjalistą w tej dziedzinie.
  • Suszenia suszarką, na kaloryferze, na słońcu – może spowodować przegrzanie i nieodwracalne uszkodzenie urządzenia.
  • Nie potrząsaj telefonem i nie używaj sprężonego powietrza- może to spowodować przedostanie się wilgoci do bardziej wrażliwych elementów.

Zabezpiecz się na przyszłość

Aby uniknąć ryzyka utraty cennych danych, warto regularnie tworzyć kopie zapasowe w chmurze lub na zewnętrznym nośniku. Szczególnie ważne pliki, zdjęcia i dokumenty powinny być zabezpieczone poprzez synchronizację ze smartfonem w czasie rzeczywistym. W przypadku zalania telefonu, posiadanie aktualnej kopii znacznie ułatwi odzyskanie utraconych danych.