Rozpoczął się nowy rok szkolny. Dla wielu rodziców to okazja, aby kupić dziecku telefon i mieć z nim stały kontakt, gdy wraca ze szkoły albo w celu śledzenia jego lokalizacji, do czego przyznaje się 40 % badanych.
Czujemy wtedy, że dziecko jest bezpieczniejsze. Pamiętajmy jednak, że samo kupno smartfona nie zastąpi rozmów z dzieckiem na temat jego bezpieczeństwa.
Telefon może pomóc w nauce i codziennym funkcjonowaniu, jednak pomimo wielu dobrodziejstw w rękach dziecka stwarza również ryzyko. Jednym z nich jest korzystanie ze stron, z których dzieci nie powinny korzystać, uzależnienie od gier, mediów społecznościowych, komunikatorów. Wg badań aż ¼ dzieci spędza na telefonie 3-5 godzin dziennie.
W celu uniknięcia niebezpiecznych sytuacji niezmiernie ważne jest, aby rodzic będąc świadomym zagrożeń był aktywny w życiu dziecka. Nie traktował telefonu jako substytutu opieki i komunikacji z dzieckiem.
Technologia nie jest zła. Złem jest zastępowanie nią relacji międzyludzkich i nieumiejętne korzystanie bez umiaru. Dziecka nie powinien wychowywać internet/media społecznościowe.
Na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę Digital Care 64% procent rodziców potwierdziło, że ich dzieci posiadają już własną komórkę. Telefony posiada 13 % dzieci w wieku 5-7 lat, 21 % dzieci w wieku 8-10 lat, 40 % w wieku 11-15 lat i 43 % w wieku powyżej 15 lat.
Rodzice potrafią na telefon dla dziecka wydać niemałe kwoty i tak 23 % z nich zapłaciło ok 2000 zł, a 10 % jeszcze wyższą kwotę. Pocieszający jest fakt, że część rodziców (ok 20 %) decyduje się na bardziej ekologiczne podejście i zamiast kupować nowy telefon, przekazują swoim pociechom swój stary sprzęt. Takie podejście zmniejszy ogromne ilości produktowanych przez człowieka elektrośmieci. Wg badań firmy Digital Care w szufladach Polaków zalega 30 milionów nieużywanych smartfonów. Ta ilość robi wrażenie.
Zanim jednak przekażesz dziecku swój stary telefon zadbaj o to, aby dane, które tam pozostawiłeś nie trafiły w niepowołane ręce w razie zagubienia czy kradzieży telefonu.
W tym celu warto wykonać co najmniej następujące czynności :
– usunięcie wszystkich kont, które są wpisane do telefonu,
– przywrócenie ustawień fabrycznych.
To samo dotyczy laptopów. Zanim przekażesz komuś innemu swojego starego laptopa zadbaj o to, aby usunąć z niego swoje dane. Nie wystarczy jednak amatorskie usunięcie, zalecamy skorzystanie z usługi profesjonalnego kasowania danych, a w przypadku wyrzucania sprzętu kasowanie dysków twardych (HDD) impulsem elektromagnetycznym.
Źródło: Digital Care